Variéty KOI
V ázijskej kultúre je KOI symbolom šťastia, sily a bohatstva. KOI vznikol z formy divokého kapra, ktorého pôvod nie je úplne známy. V súčasnosti je jeho domovinou Japonsko, kde sa produkujú najkvalitnejšie KOI, ktoré sú následne importované do celého sveta.
Nishikigoi, ako ich v Japonsku nazývajú si vyžadujú vhodné životné podmienky, ktoré spočívajú v dostatočnom priestore, vhodnej potrave a kvalite vody, ktorú dosiahneme vhodnou filtráciou. Ak im vytvoríme priaznivé podmienky dokážu narásť až do dĺžky jedného metra a dožiť sa aj viac ako 100 rokov. Môžeme ich tak zanechať naším potomkom ako vzácne rodinné klenoty.
KOHAKU
Ide o najstaršiu varietu. Jej základom je biela farba, na ktorej sú červené škvrny. Vyžaduje sa snehovo biela farba, avšak červená môže mať viacero odtieňov a to od tehlovej až ku krvavo červenej. V Európe je najviac obľúbený sýto červený odtieň. Červené sfarbenie sa musí nachádzať aj na hlave v opačnom prípade ide o bezcennú rybu. Dá sa povedať, že patrí k najobľúbenejším varietam, a preto sa veľmi často stáva hlavným šampiónom výstav.
TAISHO SANKE
Skrátene nazývaná ako Sanke. Taktiež považovaná za významnú varietu. Jej základom je biela farba s červenými a čiernymi škvrnami. Červené sfarbenie sa musí nachádzať aj na hlave, tak isto ako u Kohaku. Čierne škvrny sú ale na hlave nežiaduce. Podobne ako u Kohaku je častým víťazom rôznych Koi Show.
SHOWA SANSHOKU
V skratke nazývaná Showa. Je to taktiež trojfarebná varieta podobná Sanke, akurát, že u Showy je základnou farbou čierna. U mladých rýb je čierna farba často nejasná, skrytá. Znamená to, že je ešte šedá, prípadne na miestach kde sa bude v budúcnosti nachádzať ju ešte nie je vidieť. Spolu s Kohaku a Sanke tvoria skupinu najobľúbenejších variet, hlavne v Japonsku. Aj Showa je veľmi častým hlavým víťazom výstav.
UTSURIMONO
Ide o dvojfarebné ryby. Ich základom je čierna farba ku ktorej sa pridružujú iné farby, ako biela, červená alebo žltá. Bieločierna sa nazýva Shiro Utsuri, červeno čierna Hi Utsuri a žltočierna Ki Utsuri.
BEKKO
Dvojfarebná varieta. Základom je biela, červená alebo žltá farba na ktorej sa nachádzajú čierne škvrny. Je to v podstate opačné Utsurimono. Čiernobiela ryba sa nazýva Shiro Bekko, čierno červená Aka Bekko a čierno žltá Ki Bekko. Podobne ako u Taisho Sanke čierne škvrny na hlave sú nežiaduce.
ASAGI
Veľmi zaujímavé sfarbenie a sieťovanie dodáva tejto variete pôvabnosť. Ryba s modrými šupinami so sieťovaním siaha až po bočnú čiaru. Od nej ďalej nastupuje červená farba siahajúca až na brucho. Červená farba by sa mala nachádzať taktiež po bokoch hlavy a na prsných plutvách. Vzorovanie a sfarbenie rýb sa postupne vyvíja, preto svoju krásu predvádzajú až vo vyššom veku.
GOROMO
Táto varieta má podobné vzorovanie a sfarbenie ako Kohaku, s tým rozdielom, že na červenej farbe sa vyskytuje sieťovanie ako u Asagi. Ide o veľmi vyhľadávanú varietu, ktorej pravá krása sa prejavuje o čosi neskôr, a to v druhom až treťom roku života.
SHUSUI
Jedná sa o lysého kapra, ktorý má na chrbte pás tmavomodrých šupín, siahajúcich od hlavy až ku chvostu. Šupiny okolo chrbtovej plutvy sú rozdelené do dvoch radov. V oblasti šupín sa nachádza svetlá alebo modrá farba. V takom istom odtieni sa nachádza aj na hlave. Nemala by ale zasahovať pod bočnú čiaru. Červená farba, ktorá je na bokoch by mala ďalej siahať po bokoch hlavy až k rypcu. Na vrchnej časti hlavy je ale nežiaduca.
GOSHIKI
Ide o päťfarebnú varietu, ktorú tvorí biela, červená, čierna, svetlomodrá a tmavomodrá farba. Vyskytuje sa v tmavej verzii ako Kuro Goshiki a vo svetlej ako Shiro Goshiki.
KUMONRYU
Jedná sa o bezšupinaté ryby, ktorých základom je čierna farba lemujúca ryby po bokoch tela a hlavy. Chrbtová ako aj horná časť hlavy by mala byť biela, resp. svetlá.
KAWARIMONO
V tejto skupine variet nájdeme ryby, ktoré sa nedajú zaradiť do žiadnej inej kategórie. Väčšinou sem patria ryby, ktoré majú veľmi dobrý rastový potenciál ako napr. Chagoi, Kigoi, Soragoi. Sú typické svojím apetítom, a preto sa dajú veľmi rýchlo naučiť na prijímanie potravy z ruky chovateľa.
OGON
V tejto skupine nájdeme lesklé jednofarebné ryby vo farbách od bielej, cez žltú až k oranžovej farbe.
HIKARI MOYOMONO
Do tejto skupiny zaraďujeme ryby, ktoré majú dvoj alebo viacfarebné metalické vzorovanie.
HIKARI UTSURIMONO
Patria sem variety Utsurimono a Showa, ktoré sú doplnené leskom Ogona.
KUJAKU
Táto varieta vznikla kombináciou lesku Ogona so vzorovaním Kohaku, ktorá je prekrytá sieťovaním Asagiho.
TANCHO
Sem radíme variety Kohaku, Sanke, Showa, Goshiki, Kujaku a Harivake. Významné je to, že u všetkých z menovaných variet sa červené sfarbenie nachádza len na hlave, a je v tvare kruhu.
KINGIRIN
Skrátene nazývaná ako Ginrin. Táto varieta vznikla na základe trblietavého efektu jednotlivých šupín. Lesklé sú iba šupiny, vďaka čomu pripomínajú drahokam. Zaraďujeme tu všetky variety KOI, a to v prípade ak sa na nich nachádza minimálne 20 takýchto trblietavých šupín.
ZÁVOJNATY KOI
Zaraďujeme sem všetky variety u ktorých sa objavia predĺžené plutvy.